7. 10. Obnovené svatobarborské zvony se vrací domů – pozvánka

Zvony Michal a Ludvík, které patří k chrámu svaté Barbory, se po téměř ročním pobytu ve
zvonařské dílně v holandském Astenu vrací zpět do Kutné Hory. Po náročných restaurátorských pracích, které vedl Petr Rudolf Manoušek, budou v pátek 7. října přivezeny a vyzdviženy do věže bývalé jezuitské koleje v těsné blízkosti svatobarborského chrámu. Vlastník zvonů, Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora, celou akci financuje s pomocí veřejné sbírky a dotací.
Zvonaři v těchto dnech finišují obnovu zvonového příslušenství, aby 7. října mohlo dojít k navrácení celého kompletu na jeho místo ve zvonici. Zvony budou na místo přivezeny kamionem přímo z dílny v Holandsku a ještě tentýž den je nutné je dostat s pomocí jeřábu do věže. Zvonové patro je ve výšce téměř 18 metrů a několikatunové zvony do něj budou vpraveny oknem, jehož šíře jen o několik centimetrů přesahuje vnější průměr Ludvíka. Nejen proto musí zvonaři a technici se zvony manipulovat s naprostou přesností.
Harmonogram vytažení zvonů nelze přesně odhadnout. Přípravné práce budou na místě probíhat od časného rána, před samotným vytažením do věže bude možné si prohlédnout zvony zblízka. Slavnostní zahájení vlastního zvedání zvonů se předpokládá kolem 10. hodiny dopolední. Jisté je, že jako první vzhůru vystoupá menší zvon Michal. Vytažení bude trvat zhruba hodinu, následné posouvání zvonu ve věži může zabrat také tolik času. Teprve poté se zvedne zvon Ludvík. Kromě samotných zvonů budou moci lidé zhlédnout také
výstavu fotografií z průběhu jejich obnovy.
V následujících několika týdnech budou ve věži probíhat dokončovací práce a teprve poté budou zvony finálně osazeny ve zvonových stolicích. Jejich prvního zvonění se Kutnohořané dočkají nejspíš koncem října. Michal a Ludvík se připojí k nejmenšímu zvonu Barbora, který je po celou dobu v běžném provozu, a také k novému zvonu Jakub Maria, který od roku 2017 visí ve věži kostela sv. Jakuba. Lidé tak poprvé uslyší zvonit všechny
čtyři kutnohorské zvony společně a budou moci ocenit jejich harmonický souzvuk.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Edita Dvorská. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.